سنگ مرمریت

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت یکی از سنگهای پرطرفدار در بین خریداران می باشد. دلیل این محبوبیت به ویژگی های این سنگ برمی گردد. اما قبل از آنکه به ویژگی های سنگ مرمریت بپردازیم کمی بیشتر با این سنگ پرطرفدار آشنا شویم.

این سنگ در دسته سنگهای آهکی دگرگون شده قرار میگیرد. سنگ مرمریت نسبت به سنگهای گرانیتی وزن کمتری دارد و همچنین از مقاومت کمتری برخوردار است.

کاربرد سنگ مرمریت

کاربرد سنگ مرمریت معمولاً در نما و کف ساختمان است و از آنجایی که تغییرات آب و هوایی می تواند بر شکل ظاهری و مقاومت این سنگ اثر بیشتری نسبت به سنگهای گرانیتی بگذارد، به همین دلیل عمده استفاده آن در بخش داخلی ساختمان می باشد و از این سنگ معمولاً در نمای خارجی ساختمان استفاده نمی شود. از اثرات سوء قرار گرفتن سنگ مرمریت در نمای خارجی ساختمان  میتوان به ترک خوردگی، شکستگی و تغییر رنگ این سنگ اشاره کرد.

چگونگی تشخیص سنگ مرمریت مرغوب و با کیفیت

برای تشخیص کیفیت سنگ مرمریت به موارد مختلفی می توان اشاره کرد، اما در این بخش به موردی اشاره خواهیم کرد که بتوانید سنگ مرمریت با کیفیت را تشخیص دهید. طبق تجربه در مواردی مشاهده شده سنگ مرمریتی که ظاهری کم خط تر و خلوت تر دارد از استحکام بیشتری نسبت به سنگی که رگه بیشتر و ظاهر شلوغ دارد برخوردار است. در نتیجه از ویژگی سنگ مرمریت مرغوب می توان به خطوط آهکی موجود در سنگ اشاره کرد که هرچه این خطوط کمتر باشد سنگ مقاوم تر و مستحکم تر است.

انواع سنگ مرمریت

هند و چین بیشترین بازار سنگ در ایران را دارند. در نمونه هایی از سنگ مرمریت می توان به اونیکس ، امپرادور لایت ، گرین ماربل و دارک اشاره کرد. خصوصیات ظاهری این سنگ لطیف تنوع رنگی بسیار بالای آن است که باب میل هر سلیقه ای میباشد. همچنین این سنگ در ابعاد مختلف مورد استفاده قرار میگیرد که از بین ابعاد مختلف و موجود در بازار، سنگ اسلب مرمریت استفاده فراوانی دارد.
در بین مرمریت ها، برخی با طیف رنگی سفید تا خاکستری وجود دارند. وجود رگه هایی از کربن، باعث تشکیل رنگ خاکستری تا مشکی میشود.از بین سنگ های مرمریت با زمینه خاکستری میتوان به سنگ مرمریت سیلک امپرادور یا پرشین سیلک اشاره نمود.
سنگ مرمریت دهبید شایان و نمین ، دارای زمینه کرم رنگ می باشند. برای آن دسته از افراد که مرمریت با زمینه رنگی سفید را پسند میکنند، سنگ مرمریت سبزوار و کاشمر گزینه های خوبی هستند. برای مرمریت هایی با پس زمینه مشکی میتوان مرمریت گلدن بلک ، مرمریت نجف آباد، مرمریت مشکی دهبید و همچنین بیرجند را نام برد. این سنگ محبوب همچنین در انارک و بوانات با زمینه قرمز تولید و فرآوری می شود.

ویژگی های سنگ مرمریت

  • مقاومت بالا در برابر حرارت مستقیم و آتش
  • ساب پذیری عالی
  • تنوع رنگ بندی
  • قیمت مناسب نسبت به سنگ های تزئینی دیگر
  • تغییر رنگ ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید در طولانی مدت
  • حساس به مواد شوینده و اسیدی (مانند باران های اسیدی و مواد شوینده قوی)
  • مقاوم در برابر شرایط قلیایی

قیمت سنگ مرمریت

قیمت این سنگ با توجه به نوسانات بازار که امروزه همه ما شاهد آن هستیم دارای نوسان می باشد. اما به طور کل میتوان گفت که سنگهای مرمریت با رگه های کمتر، بدلیل کیفیت بهتری که دارند از قیمت بالاتری نسبت به سایر مرمریت ها برخوردار هستند، اما همچنان نسبت به گرانیت قیمت کمتری دارند. به طوری که در اوایل سال 1400 قیمت این سنگ در بازه 800 هزار تومان (هر متر مربع) به بالا به فروش می رسید. اما برای اطلاع دقیق از قیمت روز میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید تا کارشناسان سنگ نگاره، قیمت بروز و مناسب را به شما اطلاع دهند. شماره تماس جهت استعلام قیمت: 09192442282

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *