سنگ چینی

سنگ چینی

سنگ چینی چیست؟

سنگ چینی و کریستال از مجموع سنگهای آهکی دگرگونی و مرمریت تشکیل شده است که دارای بلورهای درشت می باشد و بافت آن تمام بلور است. کانی اصلی سنگ چینی کلسیت است و دارای کانی های دیگر مانند سیمونیت ، کوارتز ، پریت ، گرانیت و… نیز هست. کوارتزی که در سنگ های چینی یافت می شود با سختی سنگ ارتباط مستقیم دارد به گونه ای که هرچقدر میزان کوارتز در سنگ چینی بیشتر باشد سنگ سخت تر می باشد. اما راز این سنگ چیست و چرا به آن سنگ چینی میگویند؟ بر خلاف تصور خیلی از افراد که فکر میکنند این سنگ محصول کشور چین است باید بگوییم که این سنگ در معادن ایران فرآوری می شود و به دلیل شباهت صدایی که در اثر ضربه زدن به ظروف چینی دارد، به آن سنگ چینی می گویند.

جذب آب و چسبندگی دوغاب سنگ چینی مابین گرانیت و تراورتن است بطوریکه از تراورتن کمتر جذب آب دارد ولی نسبت به گرانیت جذب آب بیشتری دارد.

کاربرد سنگ چینی

سنگ چینی به لحاظ جغرافیایی مختص به مناطق گرمسیری است. رنگ روشن این سنگ باعث می شود گرما و حرارت زیاد جذب نمای سازه نشود. اغلب سنگ های چینی دارای بلورهای سفید و خاکستری روشن هستند. از این سنگ ها در نمای داخلی و هم نمای خارجی ساختمان استفاده می شود. با گذشت زمان کاربرد سنگ چینی به خصوص در ابعاد بزرگ در نماهای داخلی ساختمان بیشتر شده و امروزه از سنگ اسلب چینی هم در فضاهای کف و هم در بدنه ساختمان استفاده چشمگیری می شود.

سنگ چینی از معروفیت خاصی بین سنگ های ایرانی برخوردار است و دلیل آن کیفیت خوب آن است که آن را نسبت به سایر سنگ ها متمایز میکند. کوپ این سنگ بعداز بارگیری و حمل به کارخانه توسط دستگاههای برش سنگ ، نرم بریده می شود و چون بافت آن از رگه وتخلخل کمتری برخوردار است معمولا آن را توری یا رزین نمی زنند. سنگهایی که دارای بافت کریستالی هستند معمولاً در ساخت مجسمه های سنگی وهمچنین تزئینات ساختمان ، استفاده می شوند. جلای خیره کننده و کم نظیری که این سنگ دارد عاملی بوده که همواره مورد توجه معماران و طراحان ساختمان قرار گیرد.

از قابلیت های این سنگ می توان به قابلیت حکاکی نقش و نگار بر روی آن اشاره کرد. کاربردهای سنگ چینی مختلف است. از آن در کف ساختمان ، پارکینگ ، نما و بدنه ساختمان ، راه پله ، لابی ، کف و بدنه سرویس های بهداشتی و فضاهای دکوراتیو استفاده می شود.

انواع سنگ چینی

از نمونه های دیگر این سنگ میتوان به سنگ چینی الیگودرز ، سنگ چینی نی ریز ، سنگ چینی سیرجان و سنگ چینی قروه اشاره کرد و از آنها نام برد. در این بین سنگ چینی سیرجان نیز از محبوبیت خوبی برخوردار است که دلیل آن مقاومت بسیار بالا وطرح های زیبای آن است ، از این رو قیمت آن نسبت به سنگ های چینی دیگر بالاتر است.

رنگ سنگ چینی

رنگ سنگ چینی سفید است اما در رنگ هایی دیگر مانند صورتی ، سبز ، خاکستری روشن و تیره ، زرد و کرم نیز یافت می شود. وجود کربن به این سنگ رنگ خاکستری تیره و روشن می دهد. کربنات منگنز یا همانیت ، رنگی قرمز یا صورتی به سنگ می بخشد و کلریت وسیلیکات موجب ایجاد رنگ طیف سبز می شود. همچنین لیمونیت ، رنگ زرد متمایل به کرم به سنگ می دهد.

قیمت سنگ چینی

قیمت سنگ چینی بر اساس پارامترهای مختلفی تعیین می شود میزان این قیمت با پارامترهای ابعاد ، ضخامت ، صورت بندی و نوع سنگ رابطه مستقیم داشته و فرآوری آن در ابعاد تایل ، پلاک و اسلب صورت می پذیرد.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *