سنگ کوارتزیت

سنگ کوارتزیت

سنگ کوارتزیت از زمره سنگ های دگرگونی خیلی سخت است که براثر گرمای خیلی زیاد و فشار بالا در لایه هایی از زمین شکل گرفته اند. سنگ کوارتزیت سطحی زبر و سخت با حالتی بلوری دارد. شباهت زیادی که بین گرانیت و کوارتزیت هست موجب می شود که گاهی این دو با هم به اشتباه گرفته شوند. سنگ گرانیت یک سنگ طبیعی است، اما سنگ کوارتزیت یک محصول فرآوری شده است که حدود 93 درصد آن را کوارتز طبیعی و 7 درصد آن را رزین تشکیل میدهد.

کاربرد سنگ کوارتزیت

از سنگ کوارتزیت معمولاً در نمای ساختمان و پوشش دیوار استفاده می شود، البته برای کف و سطح سنگ راه پله نیز می توان از آن استفاده نمود. لازم به ذکر است که استفاده از سنگ اسلب کوارتزیت در ساختمان و معماری داخلی همواره علاقمندان خاص خود را دارد. نمونه هایی مانند کوارتزیت الکساندریت که یک سنگ برزیلی است را می توان در هر جای ساختمان از دیواره های لابی و سرویس های بهداشتی گرفته تا صفحه کابینت آشپزخانه استفاده نمود که به عنوان یکی از پرفروش ترین و زیباترین سنگها چه در برزیل و چه در نقاط دیگر دنیا بکار برد.

کاربرد های دیگر سنگ کوارتزیت الکساندریت متفاوت بوده، مثلا از کوارتزیت سبز در کانتر تاپ استفاده می شود، از کوارتزیت مشکی برای دکوراتیو و دیوار لابی پروژه های مهم و لوکس استفاده می شود. همچنین می توان از سنگ کوارتزیت بعنوان سنگ روشویی حمام و سرویس های کمتر لاکچری، سنگ میزناهار خوری و جلو مبلی و عسلی نیز استفاده کرد. سنگ کوارتزیت سبز برزیلی معمولاً برای آسانسور و سنگ قاب دور آسانسور و یا آیلند آشپزخانه بکار می رود. کوارتزیت بعنوان یکی از بادوام ترین سطحی که می توانید پیدا کنید شناخته شده است.

این بدان معنا نیست که سنگی مانند مرمر گزینه بدی است بلکه کوارتزیت مزایای بسیاری به شما می دهد، صفحات کوارتزیت را می توان به صورت میزهای آشپزخانه پشت پرده ها و موارد دیگر در داخل خانه قرار داد. همچنین سطوح این سنگ ضد خش و مقاوم در برابر حرارت هستند. اگر به دنبال یک سنگ ایده آل برای تکمیل بازسازی خود هستید کوارتزیت گزینه خوبی است.

ویژگی های سنگ کوارتزیت

  • مقاومت در برابر تابش نور خورشید
  • مقاومت بالا در برابر شرایط مختلف جوی
  • ظاهری زبر و بلوری
  • قیمت مناسب نسبت به سایر سنگهای ساختمانی

رنگبندی سنگ کوارتزیت

سنگ کوارتزیت بصورت طبیعی دارای طیف رنگی سفید تا خاکستری است.شاید این سوال پیش بیاید که رنگهای صورتی، سبز، زرد، قرمز و یا نارنجی در کوارتزیت چگونه ایجاد می شوند؟

در کیفیت های مختلف سنگ کوارتزیت، کانی های فرعی در کنار کانی های اصلی قرار می گیرند و باعث ایجاد رنگهای مختلفی در کوارتزیت می شوند که البته این موضوع در طراحی دکوراسیون داخلی با استفاده از سنگ کوارتزیت یک مزیت محسوب می شود.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *