سنگ کوارتز

سنگ کوارتز

سنگ کوارتز از جمله سنگ های معدنی است که متشکل از چند سنگ رنگی می باشد. کوارتز برگرفته از واژۀ آلمانی quarz به معنی “سخت” است. کوارتز یکی از فراوان ترین مواد معدنی روی زمین به شمار می رود. این سنگ در رده سنگهای نیمه قیمتی قرار داده شده که نسبت به سنگ های قیمتی سخت تر است. ساختار کوارتز ازترکیب سیلیکونی دی اکسید است که مقدار موجود آن در کوارتز، باعث میشود که این سنگ دو دسته تقسیم شود.

انواع سنگ کوارتز

کوارتز ماکرو کریستالی

کوارتز ماکرو کریستالی که معمولا شفاف تر است و سنگهایی از قبیل پرسولیت، کوارتز ازگلر، سیترین، چشم هوس، کوارتز دردی، کوارتز آبی، کریستال و یکی دو نمونه دیگر را شامل می شود.

کوارتز کرپیتو کریستالی

کوارتز کرپیتو کریستالی که معمولا بسیار ریز و میکروسکوپی هستند و با چشم معمولی دیده نمی شوند.

رنگبندی سنگ کوارتز

کوارتز در کوها، سواحل دریا، رودها و صخره های سنگی به رنگهای گوناگون دیده می شود. از جمله رنگ های کوارتزی که از آنها در صنعت ساخت جواهرات و سنگهای قیمتی و تزئینی استفاده می شود می توان به آمتیست، سیترین، امترین، کوارتز دودی، کوارتز صورتی، اونچورین، کوارتز چشم گربه ای، کوارتز روتایل دار و چند نمونه دیگر اشاره کرد.

در صنعت ساختان نیز از این سنگ به وفور استفاده می شود. اما استفاده از سنگ اسلب کوارتز در صنعت ساختمان، مصرف بیشتری دارد. رنگ آبی لاجوردی مشکی سفید شیری قهوه ای کریستال طلایی و…رایج ترین سنگ های استفاده شده در صنعت ساختمان است.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *