تراورتن

تراورتن

تراورتن جزء سنگ های آهکی می باشد و از ته نشین شدن کربنات کلسیم در مجاورت غارها چشمه ها و حوض های مردابی تشکیل می شود. تفاوت اصلی بین تراورتن و سایر سنگ های طبیعی در شکل گیری سنگ، میزان سفتی سنگ و شکل ظاهری آن می باشد.

ویژگی های سنگ تراورتن

تراورتن همان سنگ مرمر یا سنگ آهک نیست که در گروه سنگهای دگرگونی قرار گیرد، یکی از ویژگیهای تراورتن وجود حفره های فراوان (تخلخل)  در آن است. سوراخ های دی اکسید کربن موجود در این سنگ که در اثر فرار دی اکسید کربن ایجاد می شود، عامل اصلی خلل و فرج در این سنگ می باشد و در بیشتر اوقات درجه سنگ را براساس همین سوراخ های موجود در سنگ تعیین می کنند. همچنین از ویژگی های دیگر این سنگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مقاوم در برابر آتش سوزی و حرارت
  • عایق صوتی و عایق حرارتی
  • صیقل آسان و پرش پذیری بالا
  • تنوع رنگ و زیبایی منحصر بفرد
  • وزن کم نسبت به سایر سنگ ها
  • میزان چسبندگی ملات در این سنگ بدلیل وجود حفره های آن، بالا است

حفره ها وسوراخ هایی که در سطح صیقلی تراورتن وجود دارد می بایست در زمان برش و صیقل پرشده که سطح صاف و یکدست بنظر برسد. چون پشت سنگ نیز همین حفره ها و سوراخ های ریز را دارد برای نفوذ دوغاب سیمان به داخل این حفره ها زمینه مناسبی را فراهم می سازد که این حسن درایستادگی و استحکام سنگ به دیوار کمک زیادی می کند و مانع سقوط سنگ می شود.

تراورتن دارای مقاومت سایشی پایینی است، به همین جهت فرآوری راحتی دارد. مقاومت فشاری این سنگ از گرانیت کمتر است ولی نسبت به سنگ مرمر مقاومت فشاری بیشتری دارد.

کاربرد سنگ تراورتن

از سنگ تراورتن هم در نمای داخلی و هم در نمای خارجی ساختمان استفاده می شود. وزن کم و سبک بودن این سنگ نسبت به سنگ های دیگر یکی از دلایلی است که آنرا برای بناهای حجمی گزینه مناسبی به شمار می آورند. نماهای رومی را معمولا با سنگ تراوتن انجام می دهند که بتوان حجم لازم را از آن به دست آورد.این سنگ به دلیل بافت خاص و سطح غیر صیقلی که دارد مناسب کف ساختمان ها نیز می باشد و به جهت لیز بودن و سرخوردن امنیت بالایی دارد.

از کاربردهای دیگر سنگ تراورتن می توان به استفاده از این سنگ در حمام ها، اطراف استخرهایی که در محیط باز قرار دارند، پیاده روها و پله ها، راه پله ها، سرویس های بهداشتی و همچنین کانتر آشپزخانه ها اشاره کرد.

رنگبندی سنگ تراورتن

این سنگ رنگ های مختلف و نواری مانند را دارد که دلیل آن تنوع مواد رسوبی است که در گذر زمان رسوب گذاری روی هم انباشته شده اند و خود را بصورت رگه های رنگی نشان می دهند. تنوع رنگی سنگ تراورتن بالا است و معمولا این سنگ به رنگ های زرد ، قهوه ای ، کرم ، سفید و خاکستری یافت می شود.

انواع فرآوری سنگ تراورتن

تراورتن در معادن سراسر دنیا با استفاده از روشهای مختلفی مانند برش با فشار آب، ماشینهای کانالینگ، اره های زنجیری و … برش داده می شود و پس از آن به کارخانه انتقال داده می شود و در کارخانه به صورت سنگ اسلب در اندازه های مختلفی برش داده می شود و در نهایت به بازار منتقل می گردد.
این سنگ تا زمانی که رزین و پولیش میشد مصرف کنندگان کمتری داشت اما با پیشرفت تکنولوژی و بکارگیری از مواد پرکننده رزین، سطح این سنگ یک دست و براق شد و ظاهر زیبایی را پیش روی مشتریان خود به نمایش گذاشت و از آن زمان به بعد استخراج و فرآوری سنگ تراورتن با جهش بزرگی رو به رو شد و شاهد استفاده روز افزون از این سنگ شدیم:

هوند

فرآوری سنگ تراورتن بصورت هوند دارای ظاهری یکدست اما مات می باشد که مانع بازتاب نور از سطح آن می شود.

تامبل

تراورتن تامبل نسبت به سایر فرآوری های تراورتن دارای ظاهر طبیعی تری می باشد. در فرآوری تامبل ابتدا سنگ را اندازه گیری می کنند و سپس برش میزنند و بعد از آن، سنگ را در پوششی پلاستیکی قرار می دهند و سطح سنگ با استفاده از آب و مواد ساینده و در برخی موارد با استفاده از مقداری اسید، ساییده می شود.

صیقلی

خروجی این فرآوری، محصولی با ظاهر شیک و لوکس و براق می باشد. در این نوع سنگ، با توجه به سطح صاف و صیقلی که دارد، نور بازتاب داده میشود.

براش

محصول این نوع فرآوری، تراورتن با ظاهری جذاب و روستیک مانند است که به آن تراورتن براش میگویند. آن چه که باعث ایجاد چنین نمایی در این سنگ می شود، استفاده از براش های مخصوص و ایجاد بافت بر روی سنگ می باشد.

چگونه کیفیت سنگ تراورتن را تشخیص دهیم؟

بدلیل تنوع مواد رسوبی در این سنگ، نوارها و رگه های رنگی مختلفی در آن به چشم میخورد. این رگه ها به دلیل تفاوت مواد شیمیایی در خود استحکام کمتری نسبت به نقاط دیگر سنگ دارند که جاهای حساس سنگ را تشکیل می دهند. هرچه سنگ صاف و یکدست تر باشد مقاومت بیشتری دارد و هرچه سنگ دارای رگه باشد استحکام آن کمتر بوده و ممکن است با ضربه ای که به سنگ وارد می شود از روی رگه ها ترک برداشته و باعث شکستگی سنگ شود. تراورتن های با کیفیت و عالی نسبت به سنگ های کم کیفیت تر عموماً دارای وزن کمتری هستند که این موضوع باعث نصب راحتتر این سنگ نسبت به سایر موارد میشود.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *