سنگ مرمر

سنگ مرمر

سنگ مرمر که در بازارهای جهانی به نام اونیکس (Onyx) نیز شناخته میشود جزء سنگ های دگرگونی است که از سنگ آهک به وجود می آید.کانی تشکیل دهنده مرمر کلسیت است و بخاطر ویژگی عبور نور از خود مشهور است. سنگ مرمر بیشتر از صدف ، جلبک ، گل ها و مواد معدنی که در گذر سالها محکم شده و به مرمر تبدیل شده اند بوجود می آید. این سنگ در مقابل چربی ها مقاومت دارد ولی در برابر مواد اسیدی و شیمیایی دوام کمتری دارد. معادن مهم مرمر در ایران و کشور ایتالیا وجود دارد که در ایران می توان به قروه سنندج ، ده رستم بم و محلات استان فارس اشاره کرد.

تفاوت سنگ مرمر و مرمریت

تفاوت مرمر با مرمریت در ساختار تشکیل دهنده آنان است. مرمر از سنگهای دگرگونی بدست می آید ولی مرمریت از گروه سنگهای رسوبی تشکیل می شود. سنگ مرمریت سنگی آهکی ست که از ترکیب گرانیت با رسوبات دریاها به وجود می آمده که در بافت خود دارای رگه های خاصی نیز هست.

سنگ مرمر و تنوع رنگ

سنگ مرمر دارای تنوع رنگی بالایی می باشد و عمدتاً به رنگهای سیاه ، قهوه ای ، صورتی ، کرم ، خردلی ، قرمز ، سبز و… دیده می شود که این تنوع رنگی ، باعث شده تا توجه خیلی از مشتریان را به خود جلب نماید و همین امر باعث شده تا یکی از انواع سنگ اسلب که بطور فراوان استفاده میگردد، سنگ اسلب مرمر باشد.

ویژگی های سنگ مرمر

از ویژگی های منحصر بفرد سنگ مرمر خاصیت صیقل پذیری فوق العاده آن است. سطح مرمر گرما را دفع می کند و غبار را در خود نگه نمی دارد و فقط با یک دستمال مرطوب تمیز می شود.

انواع سنگ مرمر

این سنگ نیز مانند سایر سنگ ها انواع متفاوتی دارد. تراونیکس نوعی سنگ مرمر است که از ترکیب سنگ مرمر با تراورتن بوجود می آید و لازم به ذکر است که در این سنگ فقط قسمت های مرمر وجود دارد که باعث عبور نور از خود می شود. گروهی از سنگهای مرمر هستند که در خود رگه دارند و در مقابل گروهی هستند که رگه ندارند. نوعی دیگر راه راه و برخی دیگر نیز موج دار و گروهی نیز خالدار هستند. این تنوع در سنگ مرمر شگفت انگیز است. سنگ معدن مرمر آذرشهر نیز از شهرت بالایی برخوردار است که بخاطر رنگ سبز و بافت خاصی که در خود دارد موجب عبور نور از خود می شود و از آن در اماکن مذهبی نیزاستفاده می شود.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *